PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1. vitese alırken gelen " TAK " sesi ???

leon99
20 Mart 2012, 17:16
merhaba arkadaşlar motoru 1. vitese aldığım esnada " TAK " diye bir ses geliyor ancak diğer viteslere geçişlerde böyle bir ses yok .. acaba sebebi nedir. (gt 250 r)

Soykan67
20 Mart 2012, 17:24
Evet benimde bu tarz bir sorunum var.Sabah ilk çalıştırdığımda 5 dakika motoru ısıttıktan sonra 1. vitese attığımda motor biraz ileri gitmeye çalışıyor.Diğer viteslerde yahut motor iyice ısındıktan sonra böyle bir şeyle karşılaşmıyorum.

dürümdöner
20 Mart 2012, 17:26
vites dişlilerin boşta iken bi anda üzerine yük biniyor sen vitese takınca debriyaj ayarını biraz daha yumuşat tamamen kaybolmaz ama hafifler

Murat ERSEL
20 Mart 2012, 17:40
aynı dert bendede war motor soguk ıken tak sesı gelıyor ama motorla bıraz gezındıkten sonra az da olsa ses kesılıyor dedıgınız gıbı debrıyaj ayarını bıraz yumuşatayım bakalım ne olucak :D

Xetanor
20 Mart 2012, 17:42
diyelim ki uyuyorsun ve aniden gelip seni sert bi şekilde dürterek uyandırdılar :) ilk aşamada verdiğin tepki nasıl olurdu?

afallarsın ve hemen telaşlanırsın, noooluyo lan dersin :)

işte bizim vites dişlilerini de ilk dürttüğünde böyle bi ses verir ve gayet normaldir. Benim 600f te hem ses veriyor hemde "bırakın beni gidecem" dercesine ileri atılmaya çalışıyor.

dürümdöner
20 Mart 2012, 17:42
büyük hacimli motorlarda onu hep yapar mz de bile vitese takınca motor kendini öne atar..normal birsey o yani dert etmeyin boşuna

ipsiz
20 Mart 2012, 17:53
Çok güzel bir sestir.ben o sesi çok severim.ola ki bir gün gelmemeye başlarsa o sesi duymak için motoru servise götürebilirim. :)

MotorKafa
20 Mart 2012, 17:54
Hacı hosung kullanıyorsun! Tak diye ses geliyorsa sevinmen lazım!
Mesela ben 1.vitese tak yerine çatırt ediyor. Aha zıçtık diyosun ilk başlarda ama sonradan anlıyorsunki bişey olmuyor.
Yada marş motoru mesela. Normal motorlar hatta çinliler bile fıtıfıtfıt yapar alır marşı.
Ama benim bildiğim tüm hyosunglarda bu ses fıtıçatfutuçuturtpatgüm der ve öyle alır marşı :mrgreen:

kanucan
20 Mart 2012, 18:00
Çok sevdiğim ses olup beni gaza getirir o ''tak!'' sesi.::gazla:: Bazı zamanlarda ise ''Oha lan ayu,dağıtacan bi tarafını::144::'' dediğimde olmuştur.

İyi mi kötümü karar veremedim henüz. :P

Syanur
20 Mart 2012, 18:05
Benim haysung:) çok kibar alıyor marş motorunu... Ama 1. vitese nezaman geçersem geçeyim küüt diye bir ses duyuyorum. Özellikle biraz da olsa hareket halindeyken ciddi kütlüyor. Ama motor ısındıkça durağan halde 1. vitese geçiş de kolaylaşıyor. Yağın ısınmasıyla alakalı diye düşünüyorum. Ama hareket halindeyken sanki "ne rahatsız ediyon lan..." der gibi ses geliyor 1. vitesten(vitese geçince) :)

UNdocab
20 Mart 2012, 19:17
...
Ama benim bildiğim tüm hyosunglarda bu ses fıtıçatfutuçuturtpatgüm der ve öyle alır marşı :mrgreen:
bu iyi güldürdü :D

Soykan67
20 Mart 2012, 19:20
Heeeeee iyi ya normal bir şeymiş o zaman, telaşa gerek yok :)

fat280
20 Mart 2012, 19:23
arkadaşlar ilk çalıştırmada yağ kartere süzülmüş olduğundan dura dura debriyaj baklatalarındaki yağda süzülüyor aynı şekilde ve ilk çalıştırmada vitese atınca yağsız olan debriyaj balataları tam ayırma yapmıyor ve ilk vites atmada tak sesi yapar onun olmaması yada en azından daha az ses çıkarması için ilk çalıştırdıktan sonra debriyaj manetine 4-5 sefer basıp çekinki debriyaj balatalarının arasına yağ girsin ve ayrıma iyi olsun saygılar

barisayd
20 Mart 2012, 20:07
Motor yeterince ısınmadığı ve devir düşmediği için geliyor o ses. Ya motoru ısıtın devir düşsün ya da motoru çalıştırmadan vitese atın, debriyaj basılı iken çalıştırın. O zaman ses gelmez.

eray_uluyazı
20 Mart 2012, 20:09
aynı sorun benim çiko'da da var ben motoru çalıştırdıktan sonra boştayken bi 10-15 metre debriyaj sıkılı vaziyette ileri itiyorum. sonra atıyorum 1. vitese sıkıntı olmuyo.

leon99
20 Mart 2012, 20:12
ooohhh beeee:D sayfayı açınca acaba ne gibi bir sıkıntıyla karşılaşırım ne kadara patlar diyordum ki içime su serpildi:D meğer ne sevilen bir sesmiş arkadaş... çok sağolun arkadaşlar teknik açıdan motor konusunda kötüyümdür sağolun her seferinde yardımcı oluyorsunuz... herkese iyi akşamlar

Samet Ağır
20 Mart 2012, 20:15
arkadaşlar ilk çalıştırmada yağ kartere süzülmüş olduğundan dura dura debriyaj baklatalarındaki yağda süzülüyor aynı şekilde ve ilk çalıştırmada vitese atınca yağsız olan debriyaj balataları tam ayırma yapmıyor ve ilk vites atmada tak sesi yapar onun olmaması yada en azından daha az ses çıkarması için ilk çalıştırdıktan sonra debriyaj manetine 4-5 sefer basıp çekinki debriyaj balatalarının arasına yağ girsin ve ayrıma iyi olsun saygılar

katılıyor ve ekliyorum..motoru birinci viteste çalıştırın...5-10 saniye sonra boşa atıp tekrar 1 e takın..aynı sesi yapmayacaktır..ha birde zincirinizi kontrol edin...çok gevşekse oda sese katkı yapar çok fazlaymış gibi gelir...

aya
20 Mart 2012, 22:20
Çok güzel bir sestir.ben o sesi çok severim.ola ki bir gün gelmemeye başlarsa o sesi duymak için motoru servise götürebilirim. :)

aynen katılıyorum. motosiklete biniyor olduğunuzun en bariz ve güzel işaretidir, o "klank" sesi...

Alıntı : "tel kumandalı ancak oldukça yumuşak debriyaja basıp tipik bir klank sesiyle birinci vitese alıp, şehrin kaosuna daliyorum" . Altın Elbiseli Adam / Honda CBR 100RR testinden

ferhatkars
20 Mart 2012, 22:26
Motor yeterince ısınmadığı ve devir düşmediği için geliyor o ses. Ya motoru ısıtın devir düşsün ya da motoru çalıştırmadan vitese atın, debriyaj basılı iken çalıştırın. O zaman ses gelmez.

aynen böyle yapıyorum...
ayrıca marş motoruna çok yük binmemesi ve motorun ileri kaçmaması için önce vitese takıp debriyaja basılı iken motoru ittirin ve ondan sonra marşa basın...yoksa ilk anda debriyaja bassanızda basmamış gibi motor ileri sıçrar...

ergün1968
20 Mart 2012, 22:31
Bişey olmaz devam :).

mustafaat
20 Mart 2012, 22:44
Aynı zamanda işitsel olarak bizleri uyarır.

İkinciden birinci vitese geçtiğinde çıkan o "Klank!" sesi: "Vay anasını ine ine bire inmişiz! Debriyajı bırakıp arkayı sıyırmayayım!.." demeye de yarar. Zira birinci vites oranı kısadır ve diğer viteslerden bir alta inmek gibi değildir.

crypto
20 Mart 2012, 22:52
Hyosung gt250r ve comet 250 kullandım ikisi de durunca boşa almıyor, 1 den 2 ye ikiden 1e , ya giderken boşa alıcaksın ya da böyle durdugun yerde ayağın ucuyla hafif hafif yoklayacaksın ve usulca 1 den boşa alacaksın, nazlı motor öyle hemen kendini koyvermiyor...

Chronix
20 Mart 2012, 22:53
o ses ile ilk kez tanıştığım da motoru durudurup aha dağıttık şanzımanı demiştim ve kalbim kriz geçirme noktasına gelmişti :mrgreen:

İHTİYAR
20 Mart 2012, 23:06
Motosikletlerimiz kara şanzıman denen senkromençsiz dişli kutularına sahip oldukları için bu sorunları yaşarız.

motorcu48
20 Mart 2012, 23:42
r1 den tutunda bmw 1200 gs de bile ta 100 metreden duyduğum sestir bu dert etme bütün viteslilerde var
önceden cbf150 den geliyo diye bu ucuz motor herhalde şanjımandan kısmışlar diye düşünürdüm :D

Soykan67
21 Mart 2012, 00:09
Çoğu kişinin içini rahatlattığınıza eminim :)

Okan Sinan Ocan
21 Mart 2012, 04:08
Sevgili kardeşim ,

Bu senin söylediğin "motoru çalıştırınca egsozdan ses geliyor bu sorunu nasıl çözerim" demekle aynı şey o klank sesi gelir , gelmelidir , gelecektir. Klank sesini engellemeye hiçbir kurum ve zümreni gücü yetmeyecektir. Klank sesi hakkımızdır söke söke alırız :)

Sevgilerimle

kefeeee
21 Mart 2012, 04:19
Konuda ciddimisiniz ya? 1.ci viteste ses çıkarmayan sıralı şanzıman herhangi bi motosiklet var mı? hakikaten çok komik olmuş konu :mrgreen:

Syanur
21 Mart 2012, 11:47
o ses ile ilk kez tanıştığım da motoru durudurup aha dağıttık şanzımanı demiştim ve kalbim kriz geçirme noktasına gelmişti :mrgreen:

Chronix, Yanlız ben bir kere çok yavaşladığımda 1. vitese taktım ve çok fena bir şekilde TAAAk diye ses geldi ama benim yüreğime indiren birkaç onmetre boyunca altımdan "Tak Tok Tuk Tak Tah..." diye ses gelmesiydi. Dedim dağıttım sanırım, kenara çektim. Gaz açıp kapattım, vites değiştirdim felan, harekete geçince geçti allahtan :)

Helim61
23 Kasım 2019, 04:54
Daha sün ilk racing motorumu aldım aklım gitti uykularım kaçtı kitleriler şanzımanı bozuk motoru hatta sabah ekspertiz yaptığım yere gidecektim neden sürmediniz motoru, bilsem almazdım kaça mal olacak gibi deli soruları gece saat 4 te düşündüren bu klank normalse vay arkadaş dedirten bir rahatlama geliyor ama ben Sormaktan kendimi alamayacağım servise

arndiol
23 Kasım 2019, 08:19
Daha sün ilk racing motorumu aldım aklım gitti uykularım kaçtı kitleriler şanzımanı bozuk motoru hatta sabah ekspertiz yaptığım yere gidecektim neden sürmediniz motoru, bilsem almazdım kaça mal olacak gibi deli soruları gece saat 4 te düşündüren bu klank normalse vay arkadaş dedirten bir rahatlama geliyor ama ben Sormaktan kendimi alamayacağım servise

7 sene önceki konuya şahane bir giriş yapmışsınız hocam tebrikler

rollcycle
23 Kasım 2019, 09:39

2015 den beri foruma üyesiniz :) ve bunu hala bir problem görüyorsanız uyumak çok fayda etmiyor demekki uyumayın hemen servise siz :)

oktayakgoz
23 Kasım 2019, 09:39
Ses normal o tamam da niye şöyle sessiz vites sistemi yapmazlar ki

Helim61
23 Kasım 2019, 09:49
2015 den beri foruma üyesiniz :) ve bunu hala bir problem görüyorsanız uyumak çok fayda etmiyor demekki uyumayın hemen servise siz :)

Scooter zaten bu sorun hiç yok. Cbf 150 de böyle ileri atlama falanda olmuyordu. Çalınan bir KTM 200 geçmişim var ona 2 hafta bindim ama adam akıllı ilk motorumu aldım ve 1. Vitese ilk atışta bu ileri hamleyi yapınca yani ilk defa konuya dahil oldum ama eminim şu bilgiler sayesinde geceleri uykuya geri dönecek çok insan vardır. Öylemi işe geç kaldım ama mutluyum.

Angrypower
23 Kasım 2019, 10:29
Ben mt-07’de 1.vitese takarken frenleri bırakıyorum. Gitsin istediği yerde vitese girsin die :queen:

hasmet
23 Kasım 2019, 12:00
7 sene önceki konuya şahane bir giriş yapmışsınız hocam tebrikler

En azindan arama engelliler gibi ayni konu hakkinda 1587. basligi acmamis. Tebrik ediyorum. Keske herkes oyle yapsa...

arndiol
23 Kasım 2019, 12:15
En azindan arama engelliler gibi ayni konu hakkinda 1587. basligi acmamis. Tebrik ediyorum. Keske herkes oyle yapsa...

zaten söylediğim şey şahane giriş kısmı, hortlatma değil.

o kadar devrik ki cümleler :sunny:

Nikkfurie
23 Kasım 2019, 13:20
1. vitesteki klank sesi mutlaka gelir diye bir durum yok , debriyaj ayarı balataları biraz daha ayıracak şekilde yapılırsa ses gelmez , ayrıca motor durduğunda boşa atmanıza da gerek yok 1 de bırakın , sadece sabah soğuk motorda iyi bir ayar yapsanızda ses gelebilir motoru çalıştırmadan önce vitese takın maneti 4-5 defa çekip bırakın çekin ve marşa basın..klank sesi normaldir zararıda yoktur diye de düşünmeyiniz , maneti çekince hızla dönmeye devam eden metal dişliler birbirine sert bir şekilde çarpıyor !

..YaNKee..
24 Kasım 2019, 01:08
vitese bire atarken motoru hafif ileriye it yere bastığın ayağınla ses daha az gelecektir... yada psikolojik olarak öyle hissedeceksin :P

Gökhan_Aygün
25 Kasım 2019, 11:34
Bazı motoskletlerde kronik sanırım ancak debriyaj balatasının da önemi büyük.

Ben de bu durumu normal zannederdim, sonrasında debriyaj balatamı değiştirdim, şimdi boştan 1 e, ya da 1 den 2 ye atıyorum yağ gibi, benimki bariz debriyaj balatasındanmış.

Bu da bir feed back olsun.

istanbuls34
25 Kasım 2019, 15:17
Bi soruda ben sonrayım : bağzı zamanlar yokuş aşşağı giderken boşa alırım sona yaklaştığım zaman hızımı düşürüp 2 ye takarken de böyle ses çıkıyor, 1. 2. viteslerin geçişi kötü 3. vitesten sonrası norman ama bağzı zamanlar boşa yada boştan 1 e atmaya çalıştığım zamanlar geçmiyor, ışıklarda kalkıştan sonra 1. vitesten 2 ye atmaya çalıştığım zaman geçmiyor boşta kalıyor yokmu buna bir çözüm ? ( mondial drift )

zuluman
25 Kasım 2019, 15:35
bende bazen 1 de 2 ye atarken boşta kalıyor, bişiler sıkışıyorki 2'ye atınca baya bi çat sesi çıkıyor. ama yavaşlayıp 1'e alırsam ses çıkmıyor.

uzay gemisi
25 Kasım 2019, 16:32
Bütün motorlarda bu ses çıkar küçük ccde hissedilmeyecek kadar azdır CC büyüdükçe sesin şiddeti bildiğin artar. Ses çıkması sıralı şanzımanın çalışma prensibiyle alakalıdır. Sıralı şanzıman en iyi hareket halindeyken çalışır yani çıkış şaftı hareket halinde olursa vitesler sorunsuz geçer ama durmuş halde bir motosikletin çıkış şaftı hareket etmediği için hareket eden giriş şaftıyla dişliler birleşirken ses çıkar. Aynı ses uygun viteste olmadığınızda da çıkar. Dördüncü vites hızındayken debriyajı çekip üçe atarsanız aynı tak sesi çıkar. Yüksek vites düşük devir gitmeye çalıştığınızda da yukarı doğru vitesler zor geçer çünkü uygun hızda değildir sıralı şanzımanın doğası böyle

allegromod
25 Kasım 2019, 21:35
motosiklet ile boşta giderseniz o ses çıkar boşta gitmeyin

tarikcapar
26 Kasım 2019, 11:25
Motoru çalıştırdığınızda 3-5 dk ısınmasını bekleyip, 1 e alırken aynı anda tatlı bir ara gaz verirseniz tak sesi ve ileri atılma azalır, ama çalışma şanzıman prensibi gereği tamamen yok edemezsin o etkiyi