PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Askerlik sorunsalı...

onuRRtas
19 Mart 2012, 23:21
Merhaba beyler. Derdim biraz büyük.. anlatayım..

Ben 1993 nisan doğumlu birisiyim. 2 sene önce ailevi sebeblerimden dolayı derslerimin kötülüğü vesilesi ile liseden ilişiğim kesildi.

Bende 1 sene önce açıköğretim lisesi'ne başladım.. 70 kredim var şuanda. planlı ve programlı şekilde çalışıyorum..

tahminlerime göre 2013 ün kış ayında lisem bitecek. ve asıl hayalim için çalışmaya başlayacağım.. polis meslek yüksekokulu..

ne bir suç kaydım var nede beni engelleyebilicek bişey. liseyi de bitirebilicem. dershaneye de gideceğim aylarca.. hayalim için..

Tek bir sorunum mevcut... askerliğimi tecil ettirmeliyim.. beni son yoklamaya çağıracaklar sanırım yakında..

açık lise tecil sebebi değil malesef..

asla yanlış anlaşılmasın.. askerlik yapmakla ilgili hiçbir sıkıntım yok.. gider aslanlar gibi de yaparım allaha şükür hiçbir şehidimizden yüksek görmüyorum kendimi..

ama ben askere gidersem ara çok uzayacak, bütün ders bilgimi unutacağım ve pmyo ya veda etmek zorunda kalacağım..

lütfen abilerim akıl verin bana.. ne yapmalı ne etmeli askerliği tecil ettirmeliyim.. hayatım bu tecile bağlı... yardımlarınızı bekliyorum.. :pale:

Mr.cihans
19 Mart 2012, 23:28
lıse bıter bıtmez acıktan ısletmeye yazıl 4 yıl mın tecıl olursun ıstedıgını yaparsn bu arada orgun ogretımı acık ogretımı engellemıyor pmyo gıdebılırsın:)

BlackBaron
19 Mart 2012, 23:31
İyi de ne son yoklaması? Ben de Nisan 93'lüyüm; daha 19'a girmeden ilk yoklama bile gelmiyor diye biliyorum?

onuRRtas
19 Mart 2012, 23:34
İyi de ne son yoklaması? Ben de Nisan 93'lüyüm; daha 19'a girmeden ilk yoklama bile gelmiyor diye biliyorum?

hocam biz 2013 te gitmiyormuyuz? benim derdim 2013 ün kış aylarına kadar gitmemek. sonra lise bitecek gerisi kolay :)

lıse bıter bıtmez acıktan ısletmeye yazıl 4 yıl mın tecıl olursun ıstedıgını yaparsn bu arada orgun ogretımı acık ogretımı engellemıyor pmyo gıdebılırsın:)

hocam ben üniye değil polıs meslek yuksekokuluna gideceğim. yani tek derdim liseyi bitirene kadar tecil ettirmek.. :)

BlackBaron
19 Mart 2012, 23:39
hocam biz 2013 te gitmiyormuyuz? benim derdim 2013 ün kış aylarına kadar gitmemek. sonra lise bitecek gerisi kolay

Doğrudur 2013'te alıyorlar bana yoklama gelmedi, arkadaşlardan da bildiğim kimseye yoklama geldiğini duymadığım için sordum. :) Yoksa yaş 20'de yol görünüyor.

onuRRtas
19 Mart 2012, 23:44
Doğrudur 2013'te alıyorlar bana yoklama gelmedi, arkadaşlardan da bildiğim kimseye yoklama geldiğini duymadığım için sordum. :) Yoksa yaş 20'de yol görünüyor.

bi yolunu bulmalı ve gitmemeliyim hocam..

yaşar35
19 Mart 2012, 23:46
askerden kaçış yok hacı:queen:

[Turan]
19 Mart 2012, 23:52
Bence bu kadar kendini pmyo bağlama puanı tutturursun belki ama mülakatlar var orda geçemessin falan sonra çok üzülürsün yani illa pmyo deme bence hayat bu istediklerimizin kaçı oluyor ki ?

dürümdöner
19 Mart 2012, 23:55
pmyo olmazsa pomem olur..hem onlardan önce akademı var..ben 11. dönem pomemi kazandım hersey oldu bitti diyordum eşyalarımı bile topladım ama emniyet yıllar önceden belirlediği ve planladığı alım sayısını bir günde düşürdü benim gibi bir sürü kişi gidemedı..kısmetınde ne varsa onu yaşıyorsun..ama simdikı aklım olsa askerliğimi yapardım polislikten önce..bence sen de yap ve kurtul..

BlackBaron
19 Mart 2012, 23:55
bi yolunu bulmalı ve gitmemeliyim hocam..

Hayırlısı olsun arkadaşım. :) Ben mezun olduğum gibi üni.'ye başladım ama polislik hala aklımda. :)

alp_tunay
19 Mart 2012, 23:56
İyi de isteğe bağlı 1 sene zaten tecil etme hakkın var billiyordum....
Ama yoklaman yapılmadan sen gidip başvuracaksın....

onuRRtas
19 Mart 2012, 23:57
İyi de isteğe bağlı 1 sene zaten tecil etme hakkın var billiyordum....
Ama yoklaman yapılmadan sen gidip başvuracaksın....

vallahi böyle bişey varsa yoklamam yapılmadı... yarın gidip konuşayım bu olursa bana yeter bu süre.. :))

onuRRtas
20 Mart 2012, 12:06
başka bilgisi olan yokmudur...

trgy
20 Mart 2012, 12:25
Bir askerlik şubesini ara ve anlat durumunu ya da vaktin müsaitse bizzat git ,yardımcı olacaklardır,burda kulaktan dolma bilgilerle vakit kaybetme .

vicuna
20 Mart 2012, 14:34
askerlik şubesine gidip askerlik kararı aldırman gerekiyor hemen arkasından isteğe bağlı 1 yıllık tecil hakkını kullanabilirsin..ya da açıköğretimden lisans tamamlama yapabilirsin..böylece 4 yıllık fakülte mezunu olup askerlik avantajını kullanabilirsin.. PMYO olmaz ise bence 4 yıllık bir fakülte bitirmeyi bak sonra daha kolay polis olabilirsin olamaz isen bile askere gidersin daha rahat belkide yedek subay bile olabilirsin. TSK üniversite mezunlarına hep ayrı bir değer vermiştir..

alkadras
20 Mart 2012, 14:47
muayeneden kaç. muayene oldun mu süreç başlar.
Ben 85'liyim. daha geçen sene gittim. Bir kaç aydan dolayı bakaya kaldım. Mahkeme falan başım ağırdı boş yere..

sessizsakin
20 Mart 2012, 14:56
Askerlik mevzuatı sürekli güncellenen ve kimsenin neyin ne olduğundan emin olmadığı karışık birşey şu anda.

Ankarada mevzuat değiştiriliyor. askerlik şubelerinin bundan 2 yıl sonra haberi oluyor :)... vs. vs.

açık lisede okuduğun için askerliğini tecil ettiremiyor olabilirsin.

asıl öğrenmen gereken, açık liseyi bitirdiğinde askerliğini tecil hakkın oluyor mu?

eğer açık liseyi bitirdiğinde askerliği tecil hakkın oluyorsa, son yoklamanı incelemelisin.

öncelikle, son yoklamanı yaptırmadan askerlik yükümlülüğün başlamıyor.

son yoklamadan sonra askere gideceğin düşüncesi ile işlemlerin yapılıyor.

son yoklamayı bu sene ekimde yaptırsan bile, öbür yıl aralığa kadar gideceğinin yada gitmeyeceğinin bir garantisi yok.

askerlik şubesi de bu konuda sana çok yardımcı olmayacaktır muhtemelen.

2013'ün kış aylarına kadar dediğin, 2013 ekim - kasım ayları mı?

Eğer öyle ise şu yolu izleyebilirsin.

ilk önce, askerlik görevinde pürüz olması durumunda açık lisede okumanı engelliyor mu?

mesela üniversite, okula devam edebilmen için senden askerlik durum belgesi ister. açık lisede böyle bir problem yok ise,

son yoklamanı yaptırmazsın. yoklama kaçağı görünerek liseyi bitirirsin.

gider son yoklamanı yaptırırsın. lise mezunu olduğun için ( açık lise için de geçerli ise ) 2 yada 3 yıl tecil hakkın doğar. ondan sonrasında yolunu kendin çizersin.

yoklama kaçağı olman asker kaçağı konumuna düşürmez.

hani bu doğru bir yol gibi görünmeyebilir. ancak, bütün hayatını derinden etkileyecek ise, yoklama kaçağı durumunda olmak da seni çok zor durumda bırakmaz.

Askerlikle ilgili ordunun resmi sitesinde her ne kadar mevzuat çok sert katı ve affetmez görünse de, gerçekteki mevzuatı birebir yansıtmamakta, zaten yıllardır da güncellenmemiş şekildedir.

güncel mevzuat'a göre yoklama kaçağı olman durumunda, askerlik şubesi sivil mahkemeye başvuruyor. sivil mahkeme son yoklamanı yaptırmadığın tespitinde bulunursa sana para cezası kesiyor ve yoklamanı yaptırtman için sana tebliğde bulunuyor.

benim en son hatırladığım böyleydi.

ama bunları kesin delil ve yol gösterici olarak görme. ben sadece durumunu en uygun şekilde ilerletmen için bildiklerim dahilinde fikir veriyorum.

yoklama kaçağı olman tecil haklarını yakar dense de, pratikte yanmadığını defalarca gördüm. tecil hakkının yanması için çok ters bir askerlik şubesi memuruna ve çok ters bir askerlik şubesine denk gelmen gerek.

bütün bu işlemleri, askerlik şubesinde yapman gereken veya sorman gereken soruları, askerlik şubesinde in cin top oynarken yapmanı tavsiye ederim. kalabalıkta memurların hiç umrunda olmazsın. ancak hiç kimse yokken yardımcı olmak isterler.

işin özeti, son yoklamana gitmediğin sürece, askeriye o kadar iş güç arasında bir de senle uğraşmıyor. uğraşmaya kalksa uğraşır. ama özel olarak kafaya takmadıkları sürece uğraştıklarını duymadım.

son yoklamanı yaptırdığında, herhangi bir sebepten elinde tecil hakkı varsa, tecil ettirip gidişatını belirleyebilirsin.

zordur hem hayatını hem askerliğini rayına koymak. umarım bi yol bulursun.

antilop_skul
02 Mayıs 2013, 15:15
benmde boyle bı sıkıntılarım var dostlar =) konuyu hortlatcam ama yenı konu acmak ıstemedıgımden oturu .

simdi ben 93 luyum acık meslek lisesi okuyorum bu yıl mezun olunca bosta olucam kız arkadasım yuzune askere gıtmek ıstemıyorum baska sıkıntım yok . hazıran da galiba mezun olmus olucam bundan sonraki askerlik surecı nasıldır yanı ne zman askere cagırırlar ne zaman muayne olup nekadar sure sonra askere giderm bunlar hakkında bılgısı olan varmı veya tecıl ettırmek ıstesem nasıl bı yol ızlemelıyım

Rr6
02 Mayıs 2013, 15:36
arkadaşım lise okuyosan 2 seçeneğin var tecil için ya " Akşam Lisesine Kayıt olucaksın durumun varsa " yada " Mesleki okula yazılacaksın Haftada 1 gün Gitmeyi göze alıp (Açık Lisenin yanında) " :cat:

SolidSnake
02 Mayıs 2013, 16:03
yanlış biliyorsunuz. 12 döneme kadar açık liselilere askerlik tecil hakkı geldi çoktan.

Rr6
02 Mayıs 2013, 16:17
yanlış biliyorsunuz. 12 döneme kadar açık liselilere askerlik tecil hakkı geldi çoktan.

ciddimisin ? :cyclopsan ozaman bu çok iyi bende bi şansımı deniyim :)

Murat 48/30
02 Mayıs 2013, 16:50
Yanlış olmasın 2 sene kafadan teccil hakkı var.Ben açıköğretime yazılırken öğrenmiştim

antilop_skul
02 Mayıs 2013, 18:23
benimde 9. dönemim filan suanda fakat acık lisede normal llisedende 3 dönem var 12 dönem yapar buda son dönemim olur mantıken bi yolu yokmudur gitmeden halletsek :cherry:

srhtsglm
02 Mayıs 2013, 19:40
açık kapalı farketmez lise mezunu isen tecil hakkın var, bende akşam lisesi mezunuyum hemde 99 da olmuştum mezun 20 yaşında iken, gidip paşa paşa 3 yıl tecil ettirmiştim askerliğimi...

emocan
02 Mayıs 2013, 20:43
Askerlik kanununda (1111 - 35 /c) yapılan değişiklikle Açık öğretim Lisesi öğrencilerine askerlik tecil (erteleme) hakkı verilmiştir. Açık Öğretim Lisesi öğrencisi olup, askerlik çağına gelmiş olan öğrencilerimiz, Halk Eğitim Merkezleri, Liseler ve Açık Öğretim Lisesi iş ve işlemlerini yapan Anadolu Liselerinden (irtibat bürolarından) onaylı Ek.C2 belgelerini almak suretiyle, bağlı bulundukları askerlik şubelerine askerlik erteleme başvurusu yapabilirler.

* bir diğer konu , ilerde polis meslek yüksekokuluna giremezsen ne yap et lisans seviyesinde üniversite bitir. askerliğini kısa dönem yap . 15 ay askerlik çekilir şey değil :farao: .