Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Anket: Trafik cezasına uymayanların cinayete teşebbüs ile yargılanması hakkındaki düşünceniz

Katılımcı sayısı
100. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
  • Evet bencede güzel bir fikir.

67 67.00%
  • Saçma bir fikir çok ağır

33 33.00%

Trafik kurallarına kasıtlı uymayana cinayete teşebbüs ile yargılanması

Motovento
    REKLAM ALANI
    mystic80 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HD Sportster 883 2004
    Arkadaşlar bence trafik kuralları cezası çok az bunu aslında bir çoğu kişi böyle düşünüyo. Hatalı sollamalar olsun, sinyalsiz geçişler, sıkıştırmalar vs. bazen çok ciddi bir şekilde kazaya sebebiyet verebiliyor. Burada kastım sadece motosiklete değil diğer motorlu taşıtlar aynı zamanda yayalar içinde tehlikeli durumlar oluyor. Yayayken ışıklardan geçmek için kaç kişi yeşil yanıyorken bakmadan geçebilir? Peki kasıtlı olarak kurallara uymayanlar cinayete teşebbüs ile yargılansa? Evet biraz ağır bir ceza ancak sıkıştırmalar yüzünde yaralanan hatta ölen kardeşlerimiz abilerimiz var. Benim düşüncelerim bunlar sizinkileri de bekliyorum. Herkese saygılar.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    V-Strom 650
    ben de aynı fikirdeyim, makas atanlar, aşırı hız yapanlar bu işten çok ucuz yırtıyor. Yurtdışında bu tür trafik suçlarının cezası hem maddi hem manevi ağırdır. Yargılanmayı vs geçtim, makas atarken yakalanan adamın arabası bağlansa, polis şöyle ensesinden bastırarak ekip arabasına tıksa, 800-1000 lira trafik cezası ödeyip nezaretten ertesi gün çıksa bu kadar dallama makasa, aşırı hıza cesaret edemez. Ayrıca makas atarken kaza yapar/yaptırırsa, mahkemede olası kastla adam öldürmeden yargınlansın, o da tuzu biberi olsun.
    bizde adam makas attığı görüntüleri internete yükleyip bir de aferin bekliyor. ceza olarak aldığı bolca küfür ve belki bir kaç yüz lira ceza.
    azizsele ve Sj's bunu beğendiler.

ilkervirlan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TVS Apache RTR 150 (2012)
    Cezaların arttırılması tabii ki caydırıcı olur ama önce eğitim şart, sonra da rüşvetin kaldırılması. Ülkemizde herkes bir şekilde yolunu bulma peşinde. Suç işlemiş olsa bile ceza almadan kurtulmak ya da hak etmediği bir şeyi elde etmek için insanların neredeyse yapmayacağı şey yok. Kısacası eski mertliğimizi kaybettik diye düşünüyorum.

solmyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ya ne olacağıdı

benim işime gelmez, bu trafik canavarı halimle

Eagle7 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT
    Bildiğim kadarı ile ingiltere de cinayete teşebbüsten yargılanıyorsun. Her uymadığın kural için olmaz ama hız, alkollü kullanım ve kırmızı ışık için benim aklıma gelen bunlara mantıklı

initial-D - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    FJR 1300
    türkiyede de var bu.trafiği tehlikeye atma suçundan mahkemeye kadar yolu var
    drtayfun bunu beğendi.

azizsele - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar 200NS
    Alıntı byanmaz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben de aynı fikirdeyim, makas atanlar, aşırı hız yapanlar bu işten çok ucuz yırtıyor. Yurtdışında bu tür trafik suçlarının cezası hem maddi hem manevi ağırdır. Yargılanmayı vs geçtim, makas atarken yakalanan adamın arabası bağlansa, polis şöyle ensesinden bastırarak ekip arabasına tıksa, 800-1000 lira trafik cezası ödeyip nezaretten ertesi gün çıksa bu kadar dallama makasa, aşırı hıza cesaret edemez. Ayrıca makas atarken kaza yapar/yaptırırsa, mahkemede olası kastla adam öldürmeden yargınlansın, o da tuzu biberi olsun.
    bizde adam makas attığı görüntüleri internete yükleyip bir de aferin bekliyor. ceza olarak aldığı bolca küfür ve belki bir kaç yüz lira ceza.
    aşırı hız, makas gibi psikopatlıkları yapanlara ekseriyetle bakın en az 50-60 bin liralık arabalar ve daha üzeri bunlar hususi bu iş için yola çıkanlar adamlar Merter-B.Çekmece arası yarışıyorlar bazen...en fazla 30-35 yaşında en fazla!!! çoğunluk ise 30 yaşın altında... Allah daha çok versin gözümüz yok da bu yaşlarda bu araçları oyuncak gibi pert etme korkusu olmadan makaslara giren bu psikopatlar 800 lira 1000 lira gibi cezalarla düzeltemezsiniz... koymaz bu ceza onlara bir günlük nezaret ise hiç bir şey.... önce bunları alıp 1 hafta akıl hastanesine yatırıp ciddi muayene edeceksin arızası ne neden böyle yapıyor cinsel yönden yetersiz mi? işinde başarısız mı? asosyal mi? ifade edebilme sorunu mu var? sonra oradan alıp kamu hizmetine sokacaksın mesela 1 ay günde 4 saat sokak temizliği yaptırtacaksın park bahçelerde çiçek ekecek, ağaç dikecek, okullarda temizlik vs. yapacak... gururu incinecek,,, sonra varsa kamuya ve diğer insanlara verdiği zararı 2-3 misli tahsil edip ehliyetine de 2 sene el koyacaksın.... 2 sene sonunda yine psiko testlere sokup sağlıklı olduğuna karar verdikten sonra ehliyetini geri vereceksin

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:48 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:38 ----------

Alıntı mystic80 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar bence trafik kuralları cezası çok az bunu aslında bir çoğu kişi böyle düşünüyo. Hatalı sollamalar olsun, sinyalsiz geçişler, sıkıştırmalar vs. bazen çok ciddi bir şekilde kazaya sebebiyet verebiliyor. Burada kastım sadece motosiklete değil diğer motorlu taşıtlar aynı zamanda yayalar içinde tehlikeli durumlar oluyor. Yayayken ışıklardan geçmek için kaç kişi yeşil yanıyorken bakmadan geçebilir? Peki kasıtlı olarak kurallara uymayanlar cinayete teşebbüs ile yargılansa? Evet biraz ağır bir ceza ancak sıkıştırmalar yüzünde yaralanan hatta ölen kardeşlerimiz abilerimiz var. Benim düşüncelerim bunlar sizinkileri de bekliyorum. Herkese saygılar.
    hukukun kendi argümanları var bir insan eğer trafik taşıtıyla bilerek isteyerek ve öldürmek maksadıyla kazaya karışmadıysa cinayete teşebbüsle yargılanamaz.. bunlar teknik konular mühendislik gibi, matematik gibi... bence bir insan trafik kazası nedeniyle adam öldürdü diye cinayetle yargılanması mantıksız birinde sorumsuzluk ve aptallık nedeniyle ölüm varken diğerinde bilerek isteyerek bir insanı öldürmeye teşebbüs var.... eğer dediğiniz gibi bir şey olursa bu iki suçu eşitlemiş olursunuz ki hangi seviyede eşitlerseniz eşitleyin ya birine tolerans göstermiş olursunuz ya da diğerine haksızlık edersiniz... ama cezaların yetersiz olduğu kesin cezaların akla, mantığa uygun hale getirilmesi ve güncellenmesi lazım... para cezası saçmalık 450 bin lira verim 3 tonluk arazi aracını alan adam sapık gibi makaslara giriyor bu adama tutup kırmızıda geçtin öde bakalım 100 lira dersen güler yani o aracın aylık masrafı 2 bin liradan az değildir her halde ...ama ne yapılabilir bir üstteki mesajımda yazdım ... özgürlüğünü kısıtlayacaksın, rencide edeceksin bu şekilde uslanır belki bu dangozlar
    ferhatkars ve serotizm bunu beğendiler.
    Aşkta kanun imiş aşıklara cevr eylemek aşık odur ki cefa-ı yare sabretmek gerek..

mystic80 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HD Sportster 883 2004
    @azizsele güzel bir kısıma el atmışsınız hakılısınız birinden birine adaletsiz bir yaklaşım olur. Şayet ülkemizde adalet aramak pek de doğru değil şu vakitte. Aslında dediklerim temsili şeylerdi lakin akli dengesinde bozukluk yoksa yüksek hızda makas atmalar, sıkıştırmalar vs. ciddi kazalara sebebiyet vermekte. Daha bugün bir Bahçelievler'den Çatalca'ya gidiş-dönüş yapmaktayken başımıza kaç tane şey geldi. Dönüş yolunda gişelere yaklaştığımız sırada bir bmw ile hyundai yarışıyordu, gişeden yavaş geçtiler hemen çıktıktan sonra sağda polis var diye ilerleyince yarışmaya devam ettiler. Aslına bakarsak sırf bu insanlar değil. Ehliyet almak çok basit. İnsanlar çok cüzi fiyatlara ehliyet alabiliyor. Burada kastım kendisi yerine başkasını sokabilmek. Bunu da geçiyorum örneğin polis bir arabayı çevirdi. Yine çok ufak miktarda rüşvet ile geçilebiliyor. Hatta çevremde arkadaşlarım arasında ehliyetsiz çok insan var. Onlara "Nasıl yapıyorsun polise yakalanmıyor musun?" dediğimde ehliyete pek dikkat etmediklerini sigortasının muayesinin tam olduğunda bişey demediğini söylüyorlar. Böyle tabiri caiz ise gevşek polisimiz var iken insanların kötü bir şekilde araba kullanması da garip değil.

_yasintopcu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda cbr 250 r -Hyosung Gv 250
    Bence ehliyet verirken çok daha teferruatlı sınavlara insanlar tabi tutulmalı. Ve belirli bir yaştan sonra kişi bazı kontrollerden geçirilmeli trafiğe çıkabilmesi için. Yaşlı amcaları kınamıyorum burda ama gerçekten çok dikkatsiz olabiliyolar.

MEHMET A - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA CBR
    motorlar için hız sınırını aşmak bence faydalı buda trafik ihlali zaten motorla herhangi bir yayaya çarpmadığınız sürece cinayet işlemeniz olası değildir yayaya çarpsanız bile öldürmeniz zor motorlar için böyle birşey söz konusu değil sen motorda kendinden sorumlusun tabiiki kurallara uymak lazım fakat kasıtlı şekilde hırslanıp zarar vermek istemedikçe cinayet işleyemezsiniz

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Bu konudaki gerçek doğru; cezaların ağır olması değil, küçük de olsa hata yaptığı zaman mutlaka ceza alacağı algısının yerleştirilmesidir. O zaman ne Polise ne de teknolojiye bu kadar gerek olmaz.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Kawasaki VN 800
    Cinayetle yargılasan ne olur. Ülkede adaletmi var, gücü olan yine yatmadan çıkar.

Motosikleti
    Honda CBF 150
    Ehliyeti verirken sadece aracı sürebiliyor mu diye bakıyorlar.. Birazcıkta kurallara uyuyor mu diye, tabi o arada ehliyet alacağı için herkes ne yapması gerekiyorsa pür dikkat yapıyor. ve biliyoruz hepimiz trafikte öküz çok.. Ha yanlış anlamayın sadece otomobil sürücüsü değil motorlu öküzde çok artık heryerde 16-18 yaş arası öğrenciler yaz tatilinde pideciye kebapçıya felan giriyorlar ve adamlar trafikte bildiğin terör estiriyorlar..

aracıyla birine istemsizce çarpmış olması birinin cinayet işlemesi anlamına gelmez, evet kuralı çiğnemiştir oradan o dönüşü yapmaması gereklidir ama bu cinayet olarak değerlendirilmemeli ki her trafik kazası yapılan trafik kuralı ihlali sonucu olmaya biliyor

Örneğin bir aracın arkasında gidiyorsunuz yol ıslak önünüzdeki araç fren yaptı ve sizde kurtarmak için yakın olduğunuz sağ taraftan kaçtınız ve oda ne bir den yaya çıktı ve çarptınız üstelik üst geçit üstündesiniz ve yaya için orada yol,kaldırım bile yok, ne yapsın yaya E-5 tenmi geçsin, köprüden yürümek yerine? ve sizin düşüncenize göre katilsiniz artık cinayetten yargılanacaksınız.

En nihayetinde siz bu konuyu tek taraflı bir motor sürücüsüne kurallara uymadığı için çarpan bir otomobil sürücüsünü düşünerek açtınız.

Başka örnek vereyim Yol yaklaşık 3-4 metre genişliğinde 2 araç yan yana duruyor ve aracın sağ kapısından bir yaya inecekken motorunuzla onu kapı arasında sıkıştırdınız yada bir şekilde çarptınız, şimdi katilsiniz ve cinayetten yargılanıyorsunuz, oysa yayanın orada inerken yolda araçların gittiğini bilmesi gerekirdi ama onun ve sizin bir anlık dikkatsizliğiniz sizin artık katil olmanıza sebep oldu ve hayatınız boyunca bu yükle yaşamak zorundasınız.
    Evet haklısınız motorlunun üstüne kıran şöför çok sıkıştıran yol vermeyen trafikte kalmış sol şeritten giden motorlunun yolunu kapatan çok, trafik çok ciddi bir konu evet kazaları özellikle aracın içinde olmayanlar için daha tehlikeli ama bazen de olmuyor işte kaçayım derken giriyorsunuz bir yere..

vader - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750D Integra
    Ciddi trafik ihlallerine paraya çevrilemeyen hapis cezaları verilmesi gerektiğini düşünüyorum.

(Trafiği tehlikeye atacak şekilde araç kullanma, aşırı hız, alkollü araç kullanma v.b.)
    Tecrübe, limitlerini bilmektir.

MFTaşkıran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XV950 Bolt (2016)
    Almanya da kırmızı ışıkta geçen birini çok değişik psikolojik testlerden geçiriyorlarmış. Sonra da 4 hafta boyunca eğitime alıp her kırmızı ışıkta arabadaki diğer üç kişi o ışıkta geçen adama 'neden kırmız ışıkta geçtin' diye soru soruylarlarmış. Bunu 4 hafta boyunca 3 günde 1 kez yapıyorlardı sanırım okuduğum kitapta yazıyordu böyle tam olarak detaylarını hatırlamıyorum ama bu sadece kırmızı ışıkta geçtiği için. Bizim ülkemizde kimsenin neredeyse umrunda değil yani.

Sj's - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bugune kadar 9 ulke gezdim, her birinin trafiginde Turkiye'ye nazaran cok degisik ve bir o kadar da muthis uygulamalar vardi. Ancak bunlarin neredeyse tamaminin ortak noktasi akillara zarar para cezalariydi. Bizde hala adamin belini kirmayacak seviyelerde. Hemen bir ornek veriyorum, Dubai'de hiz limitini minimum seviyede gecmenin cezasi turk lirasiyla 900 tl. Siniri bolca geciyorsaniz bu rakam 6000 liralara kadar cikiyor. O yuzden kural ihlali yapan arac gormeniz neredeyse imkansizdir.

Bizdeyse yapilabileceklere ornek:
    Aracta telefonla oynamak alkollu surus muamelesi gormeli. Sinyalsiz serit degistirmenin ve emniyet serit ihlalinin cezasi en az 2000 lira olmali.

Sevgili devlet; nasil ki OTV denince kozmik rakamlarla kol boregi cakiyosun, aynini insanlarin altindan kalkamayacagi rakamlarla trafik cezalariyla da uygula. Bakalim ne kadar maganda kaliyo trafikte.

Buna inanin, cezalar kabul edilemeyecek seviyeye geldiginde cok guzel egitirsiniz adami.

Ehliyet almadan once yapilacaklar da zaten yavas yavas gelisiyor, yeni kanun bu anlamda bir baslangic ama sonucu en erken 5-10 senelik vadede goruruz. Yukaridaki ornekler uygulanirsa sonuclari cok hizli alinmaya baslanir. Hem de zaten devlet olarak Allah icin zaten dort koldan s..iyosunuz bizi, katlanmis cezalardan bari guzel yol bulursunuz.
    MFTaşkıran bunu beğendi.

weirdo1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda pcx125
    Cezalar uygulanmadiktan sonra idam cezası gelsin ne fark eder kardeşim. Milletin parası kıymetli 100 lira ceza kesilse aynı şeyi tekrarlamaz. kurala uymayana çat ceza kesilecek istisnasiz.

MD.Murat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yok
    Benim de bu konuda aklıma geçen gün bir şey geldi, ulan bizi evdeki tuvaletten iş yerindeki tuvalete kadar kamera ile izleyebiliyorsunuz, o kadar mobese var, iki tane bilgisayar programı kurun, tüm yollarda her türlü kural ihlalini ceza olarak göndersin eve. Zor bir şey mi bu. Sadece radar hız cezası kesiyor. Mobese kesse şehir içinde hız yapacak yer kalmaz. Başına da bir iki memur koyarsın, makas atana videolu cezasını gönderirsin.
    Emniyete videolu ihbar yapınca hala daha sonuç alınamıyor. Yıl olmuş 2016, videoda adamın kullanımı belli. Yaz cezayı yapıştır gönder ya bu kadar mı zor.

Bugün Çiğliye gidiyorum arabayla, arabada daha az dikkat gerektiği için rahat rahat başka şeylere sarabildiğimiz için 20km de etmediğim küfür kalmadı.

Aga çevre yolunda 3 adet 3 metre eninde şerit var sağ tarafında 3metre emniyet şeridini say 4 şerit yol , adam benim şeridin %25 ini işgal ederek yol alıyor.
    Bu ülkedeki insanların %50sinin beynini kuşa taksan ters uçar. Ehliyet her isteyene verilebilir mi ya, böyle bir saçmalık olabilir mi. Adam beyinsiz ise vermeyeceksin ehliyet falan.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)