Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Anket: Kötü Hava Koşullarında Motosiklet Kullanıyormusunuz?

Katılımcı sayısı
1917. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
  • Yağmur demem Çamur demem ama Karda da binmem.

596 31.09%
  • Karda bile binerim , kayakçılarla yarışırım.

289 15.08%
  • Sabunmuyum eriyeyim yağmurda da binerim

195 10.17%
  • Hava sıcak olsun yağmurda da karda da binerim

144 7.51%
  • Yağmurda binmem 1 haftalık hava durumunu takip ederim

278 14.50%
  • Tatlı su motorcusuyum kuru zeminin hastasıyım

415 21.65%

Kotu Hava kosullarinda Motosiklet Kullaniyor musunuz?

Motovento
    REKLAM ALANI
    tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı oldcockroach adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Nasıl bir zorluk çekiyorsun astigmattan özellikle geceleri ? Bende de var araçların farları hariç pek zorlanmıyorum onda da çok rahatsız edecek gibi olursa güneşliği indiriyorum.
    Gözlük kullanıyorum, gece karanlığında hava yağmurluysa vizördeki suyu sol parmağımla alsam bile yine de kalıyor ve mecburen açıyorum, bu sefer de gözlük camlarım ıslanıyor. Normalde araç farları zaten kötü etki ederken üzerinde su olan gözlükle görüşüm iyice azalıyor. Sağımdaki solumdaki aracın bana olan mesafesini tam hesaplayamadığım anlar oluyor. Ben güneşlik ya da güneş gözlüğünü güneşli havada bile kullanamıyorum, alışmamışım.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gözlük kullanıyorum, gece karanlığında hava yağmurluysa vizördeki suyu sol parmağımla alsam bile yine de kalıyor ve mecburen açıyorum, bu sefer de gözlük camlarım ıslanıyor. Normalde araç farları zaten kötü etki ederken üzerinde su olan gözlükle görüşüm iyice azalıyor. Sağımdaki solumdaki aracın bana olan mesafesini tam hesaplayamadığım anlar oluyor. Ben güneşlik ya da güneş gözlüğünü güneşli havada bile kullanamıyorum, alışmamışım.
    Anladım bende gözlük kullanıyorum aynı sorunlar bende de var ama beni en çok zorlayan gözlüğün buğulanması onu çözemedim , gözlüğü çıkarınca da 240p oluyor ortalık göz alışıncaya kadar.

Motosikleti
    MT-07
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çözümü Shoei NXR, chromatic vizör ile

Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Alıntı Angrypower adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gözlüğün buğulanmasını nasıl çözeceğiz :D

kefkes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bariz buzlanma ve yolda yarım karış kar olmadikça kullandım bugüne kadar.Üç beş derece altında hava ve ozellikle sabahları rahatsız ediyor.

Hız kesip takip mesafesini artırma, dört kat giysi, ani fren yapmama gibi önlemlerle idare ettim.
    Fakat benim de astigmat azmasi ,ki gözlüğü zaten bikenara atmistik, avuç içi vizor temizliğine girisiyordum aynı şekilde yağışta.

Yaslaniyorum galiba, ilk kez bu kış otomobil kullanmayı düşünüyorum yapabilirsemBol bol yol vereceğim motosikletlilere.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yağış olmadığı sürece binerim. Yerler ıslaksa ekstra dikkat ve düşük sürat gerektiriyor.

Motosikleti
    MT-07
    Çene pedini takacaksın kaskın

Kask vizörü için pinlock, gözlük içinde buğulanmaya karşı kaplamalı gözlük camı kullanırsanız pek sorun yaşayacağınızı sanmıyorum yine olmazsa lens takacaksınız motora binerken. ya da lazer ile kökten çözeceksiniz

Burada soğuk diye bir şey yok kötü hava = kavurucu sıcaklar. Onda da binmek çok mümkün değil zaten hissedilen 52 derecede asfalttan gelen sıcak ve motor bloğundan gelen ısıyıda düşünün. gece de soğumuyor namussuz birkaç defa bindim ama çekilecek çile değil.

Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Alıntı nyk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kask vizörü için pinlock, gözlük içinde buğulanmaya karşı kaplamalı gözlük camı kullanırsanız pek sorun yaşayacağınızı sanmıyorum yine olmazsa lens takacaksınız motora binerken. ya da lazer ile kökten çözeceksiniz

Burada soğuk diye bir şey yok kötü hava = kavurucu sıcaklar. Onda da binmek çok mümkün değil zaten hissedilen 52 derecede asfalttan gelen sıcak ve motor bloğundan gelen ısıyıda düşünün. gece de soğumuyor namussuz birkaç defa bindim ama çekilecek çile değil.
    Gliserin yazmış birisi gözlük camının buğulanmasını engellemek için deneyeceğim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 08:03 ---------- bir önceki mesaj zamanı 08:01 ----------

Çene pedini takacaksın kaskın
    Çene pedi benim için yazdıysan yaz kış hep takılı zaten :D En sonunda bir tane şnorkel alıp takacağım :D

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Ben yerde su gördüm mü yolumu değiştiriyorum.Arka sokaktan dolanıyorum Çok pis yağmura yakalandığımda oldu botu ters çevirip su boşalttığımda
    Ama tercih etmiyorum tabi.

Motosikleti
    HONDA CBR 600
    Zaten zevkıne bınıyorum işkence cekmeye gerek yok yazın guzel havalar yetıyor =)

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Alıntı oldcockroach adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gözlüğün buğulanmasını nasıl çözeceğiz :D
    Gözlük buğulanmasını çözen lütfen çözümü yazsın.

Decathlon'da satılan buğu önleyici kalemi denedim en son. Görüşü bozuyor. Boşa para vermeyin.

Kışın kırmızıda durunca açık kaskta bile kabus yaşıyorum buğu nedeniyle.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı ufoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gözlük buğulanmasını çözen lütfen çözümü yazsın.

Decathlon'da satılan buğu önleyici kalemi denedim en son. Görüşü bozuyor. Boşa para vermeyin.

Kışın kırmızıda durunca açık kaskta bile kabus yaşıyorum buğu nedeniyle.
    Ben de gözlükle kullanıyorum:

Gözlüğü gözünüze çok yapıştırmayın, kaşların oradan ve elmacık kemikleri altından boşluk kalsın, yüzünüzün sıcaklığının kaçacağı bir yer kalsın. Bir de motosiklet için daha küçük camlı bir çerçeve kullanabilirsiniz; belki şu anki çerçevenin camları çok büyük? (Kısaca: Boşluk gerekiyor...)

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben de gözlükle kullanıyorum:

Gözlüğü gözünüze çok yapıştırmayın, kaşların oradan ve elmacık kemikleri altından boşluk kalsın, yüzünüzün sıcaklığının kaçacağı bir yer kalsın. Bir de motosiklet için daha küçük camlı bir çerçeve kullanabilirsiniz; belki şu anki çerçevenin camları çok büyük? (Kısaca: Boşluk gerekiyor...)
    Küçük veya büyük camlı, organik ve cam olan her tür gözlüğümle, her koşulda denedim.

Kışın açık kask, kapalı vizör, kırmızı ışık;
    30 saniye içerisinde hem vizör hem gözlük camında buğudan sıfır görüş durumu oluyor.
    Kalkışta vizörü açıp, neredeyse sıfır görüşle bir miktar gitmem gerekki buğu gitsin.
    Çok tehlikeli.

Açık vizör, kırmızı ışık;
    Buff ağzımı kapattıysa gözlük buğu yapıyor. Ama nispeten az. 15-20 metrede buğu dağılıyor.

Benim için kışın en uygun kullanım şekli,
    Açık kask. Hareket halindeyken buff ve vizör kapatılabilir. Vizörün altından gelen soğuk rüzgar buğuyu engelliyor.

Trafikte ve trafik ışığında durunca;
    Vizör kalkar, buff ağzın altına iner.

Bundan daha tehlikesiz bir kullanım şekliM yok ne yazıkki.

Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Kaskın camı buğulanmıyor da gözlük buğulanıyor ya çıldırıyorum.Ama bulacağım bir yol.

Gözlük kullanmıyorum fakat şöyle bir şey aklıma geldi:

Kullanmadığınız eski bir gözlük varsa, kullanmadığınız gözlüğe el yapımı bir pinlock uydurabilirsiniz. Kalın çift taraflı bant ve görüşü bozmayacak şeffaf plastik malzeme iş görür. Ben olsam yapardım ve muhtemelen sorunu çözerdim.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Doğrudur, ağız buff'la kapatılınca gözlük mutlaka buğu yapar. (Buff sadece boyunda bende, ağzıma asla kapatmam...) Kaskımın pinlock'u iyi (daha ilk kışı...), önceki kaskta da her kış başı yeni pinlock alıp takıyordum dolayısıyla kask vizöründe buğu derdim hiç olmadı. (Trafikte bile...) Çünkü durunca vizörü aralıyorum ki gözlükler buğu yapmasın. (Aralamazsam 3-5 nefesten sonra yapmaya başlıyor...) Kaskın iyi bir havalandırmaya sahip olması da mühim; bendeki Nolan N87'nin havalandırması oldukça iyi...

Omerius - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mt25 - XJ6N - cb650f - Speed Triple 1050
    Kötü havalarda akbilime 10tl atıp otobüse biniyorum kafa rahat.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Alıntı Omerius adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kötü havalarda akbilime 10tl atıp otobüse biniyorum kafa rahat.
    Bizim burada bindi indi 3 tl :D

TempesTr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph 1200 RS
    Islak zeminde bir kere düşmüştüm mobiletimle... Aslında sıfır asfaltta sürüklenmek biraz zevkli de olmuştu :D O günden beri ıslak zemine alerjim var. Yağmura yakalanırsam da aşırı dikkatli sürerim.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler