Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
6. sayfa BirinciBirinci ... 4567 SonuncuSonuncu

Motosiklet Fren Tekniği

Motovento
    REKLAM ALANI
    diwersionf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha-XJ6 F 2015
    Merhaba,
    7 haziran 15 adana - hatay gezimde belen sonrasında bahsettiğiniz teknikleri uyguladım. Gerçekten faydalı olduğunu hissettim.
    Özellikle viraja girmeden ön ile yavaşlama virajın içinde gerekiyorsa arka ile takviye tam oluyor. (Artçım 85 kg dı)

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    rebirth - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    konuyu okumadım ama konunun başlarına bi göz attım,
    " süspansiyonlar dibe vurursa ön fren kilitlenebilir." yazmışsın. Tam tersi, frenleme sırasında süspansiyon dibe kadar kapanmışsa esas o zaman ön teker kilitlenmez.Çünki tüm yük ön tekere gelmiştir. Amortisörün kapanmasını beklemeden aniden çok sıkınca freni ozaman kilitler. Başta ön freni hafif sıkıp amortisörün kapanmasını bekler, kapandıkdan sonra da yapacağın frenlemenin şiddetne göre freni sıkarsın.

motora yeni başlayan biri olarak cahilliğimi mazur görün aklıma takılan bi konu var duracağım zaman hangi freni yavaşlayacağım zaman hangi freni eyer ikisinide kullanıcaksam nasıl kullanmam gerek birde yokuş yukarı çıkarken durduğumda hangi freni kullanmalıyım yada yokuş aşağı inerken suzuki address kullanıcısıyım siteye yeni üye oldum konuda açmak istemedim tecrübeli abiler arkadaşlar bilgilerini paylaşırlarsa çok sevinirim çünki motor sürmeyi bilen kimse yok çevremde

mfBulut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum. Gerçekten çok ayrıntılı ve güzel bir paylaşım.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı rebirth adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    " süspansiyonlar dibe vurursa ön fren kilitlenebilir." yazmışsın. Tam tersi, frenleme sırasında süspansiyon dibe kadar kapanmışsa esas o zaman ön teker kilitlenmez.Çünki tüm yük ön tekere gelmiştir. Amortisörün kapanmasını beklemeden aniden çok sıkınca freni ozaman kilitler. Başta ön freni hafif sıkıp amortisörün kapanmasını bekler, kapandıkdan sonra da yapacağın frenlemenin şiddetne göre freni sıkarsın.
    Yanlışınız var. Her iki durumda da kitler. Süspansiyonun dibe vurması artık süspansiyonun olmaması demektir. Yoldaki en ufak bir pürüz çekişi (traction) yok eder ve ön teker kitlenir.

Sadece teorik değil, bizzat yaşadım, başıma geldi, düştüm.

Hatta semi aktif süspansiyonlar, sert fren esnasında ön süspansiyonun compression değerini otomatik olarak arttırırlar, dibe dayanmasın diye.

Bu arada süspansiyonun ağırlığımıza görev ayarlanmış olması da ciddi önem taşıyor...

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Alıntı houston adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    motora yeni başlayan biri olarak cahilliğimi mazur görün aklıma takılan bi konu var duracağım zaman hangi freni yavaşlayacağım zaman hangi freni eyer ikisinide kullanıcaksam nasıl kullanmam gerek birde yokuş yukarı çıkarken durduğumda hangi freni kullanmalıyım yada yokuş aşağı inerken suzuki address kullanıcısıyım siteye yeni üye oldum konuda açmak istemedim tecrübeli abiler arkadaşlar bilgilerini paylaşırlarsa çok sevinirim çünki motor sürmeyi bilen kimse yok çevremde
    Mümkün olduğunca iki freni beraber kullanmak sağlıklıdır. Ağırlık hangi tekerin üstündeyse fren gücüde o tekerdedir. Yokuş aşağı durduğunuzda ön fren, yokuş yukarı durduğunuzda arka freni kullanın. Bunların haricinde virajda motosikletiniz yatık haldeyse ve yavaşlamanız gerekiyorsa asla ön freni kullanmayın. Motosikleti kontra ile dikleştirerek arka frenle yavaşlayın.

teşekkür ederim mustafa_325

rebirth adlı üyeden alıntı
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yanlışınız var. Her iki durumda da kitler. Süspansiyonun dibe vurması artık süspansiyonun olmaması demektir. Yoldaki en ufak bir pürüz çekişi (traction) yok eder ve ön teker kitlenir.

Sadece teorik değil, bizzat yaşadım, başıma geldi, düştüm.

Hatta semi aktif süspansiyonlar, sert fren esnasında ön süspansiyonun compression değerini otomatik olarak arttırırlar, dibe dayanmasın diye.

Bu arada süspansiyonun ağırlığımıza görev ayarlanmış olması da ciddi önem taşıyor...
    Ben ne anlatmışım sen ne anlatıyorsun.
    Anlamadıysan bir daha oku.
    Amortisör yapısından bahsetmiş miyiz? Hayır. Sıkışma değerini otomatik artıran süspansiyon her motorda yok, ki olan motorda da öne yığılmayı
    minimuma indirgemek için vardır o sistem. Daha fazla sıkışmayan otomatik süspansiyon da tam kapanmıştır teorik olarak.
    Frenlemeden bahsediyoruz, çekiş yazmışsın traction yazmışsın, illa ingilizce kelime yazmaya çalışacaksan 'grip' yazsaydın da bişey biliyor sansaydık.

Motosikleti
    Honda PCX150 >>> PULSAR NS200
    Frenleme tekniği için nasıl çalışılmalı? Bunun için anadolu yakasında uygun bir alan önerisi ve çalışma tekniği ile ilgili bilgi verilebilir mi?

Ben motorumda kombine fren olması ve zaten çok yavaş gidiyor olmam dolayısıyla sadece arka fren kullanıyorum genellikle. Ön fren kullanımım henüz çok nadir oldu. Ama zaten takip mesafesini fazla tuttuğumdan mı nedir? Gazı bırakıp, arka frene basınca şu an için güvenli mesafede durabildim şimdiye kadar. Yine de panik fren ve ön fren kullanımı konusunda gelişmem gerektiğinin farkındayım.

Çok şükür panik frenlik bir durumum olmadı şimdilik. Sadece bir kere şile'ye giderken tırın biri yanımdan geçti ve daha motordaki 5. günüm falandı. O zaman ön freni sıktım ve neredeyse tırın yanına düşüyordum ki AEA'nın fren videosunda dediği gibi kontrolü kaybettiğiniz an freni bırakın motor kendini toplayacaktır sözü aklıma geldi freni bırakıp toparladım arka frenle de yavaşlayıp tırın beni geçmesini sağladım. Sonrasında zaten arka öne de etki ediyor diye genelde arka freni kullandım. Ama şu ön frene de alışmak lazım bir an önce.

Hazır adını anmışken AEA abimizin de bir an önce sağlığına kavuşup, tekrar bizi aydınlatması diliyorum.

Bthndmrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    PCX150
    Alıntı houston adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yeni başladı iseniz arka frenle haşır neşir olun, sonraki dönemlerde artık ön freni de kullanırsınız.
    Yavaşlamak için arka fren
    durmak için ön fren ağırlıklı olarak 2 side kullanılır.
    Yokuşlarda arka freni kullanınız.

Normalde olması gereken ÷70 ön fren ÷30 arka fren kullanılır.

Okan Sinan Ocan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW K1200GT (Helga) BMW S1000XR M Sport

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Ben ne anlatmışım sen ne anlatıyorsun.
    Anlamadıysan bir daha oku.
    Amortisör yapısından bahsetmiş miyiz? Hayır. Sıkışma değerini otomatik artıran süspansiyon her motorda yok, ki olan motorda da öne yığılmayı
    minimuma indirgemek için vardır o sistem. Daha fazla sıkışmayan otomatik süspansiyon da tam kapanmıştır teorik olarak.
    Frenlemeden bahsediyoruz, çekiş yazmışsın traction yazmışsın, illa ingilizce kelime yazmaya çalışacaksan 'grip' yazsaydın da bişey biliyor sansaydık.
    Ha ha. Yazdığımı anlamadığın açık. Üslubuna bakınca açıklasam anlayacak mısın emin de değilim açıkçası. Hadi bi deneyelim:

Süspansiyon ve fren tabii ki sıkı sıkıya bağlıdır, aradaki bağlanti da "çekiş"tir. Çekiş varsa fren çalışır, çekişi sağlayan da süspansiyondur. Süspansiyon sıkıştıkça çekiş artar, fren daha etkili çalışır. Ama süspansiyon dibe dayandığı anda çekiş ciddi oranda azalır, ön teker kitlenir ve kayar.

Bu arada "grip" diye elciğe derler... Traction doğru kelime. "çekiş" çok kullanılmadığı için İngilizcesini de ekledim yanına.

Suzukinin kullanma klavuzunda aynı anda aynı derecede hem ön hem arka sıkılmalı diyor bu doğrumudur

Motosikleti
    KTM Duke 200
    Yeni bir sürücü olarak çok şey öğrendiğimi söyleyebilirim.Katıksız bir dikkate ihtiyacımız var motosiklet tepesindeyken. Dikkatimiz dağınıkken sürmemek en iyisi olur.

Ha ha. Yazdığımı anlamadığın açık. Üslubuna bakınca açıklasam anlayacak mısın emin de değilim açıkçası. Hadi bi deneyelim:

Süspansiyon ve fren tabii ki sıkı sıkıya bağlıdır, aradaki bağlanti da "çekiş"tir. Çekiş varsa fren çalışır, çekişi sağlayan da süspansiyondur. Süspansiyon sıkıştıkça çekiş artar, fren daha etkili çalışır. Ama süspansiyon dibe dayandığı anda çekiş ciddi oranda azalır, ön teker kitlenir ve kayar.

Bu arada "grip" diye elciğe derler... Traction doğru kelime. "çekiş" çok kullanılmadığı için İngilizcesini de ekledim yanına.
    bir kelimenin tek anlamını bilip de ahkam kesmek böyle oluyor demek ki.

Burada grip fiil olarak alınır, anlamı da 'kavrama'dır. ex: Tire is loosing the grip during breaking.
    isim olarak nasıl kullanılır; ex: i'm holding the grip of hammer.
    burada da isim olarak kullandık, yani 'sap','tutacak yer' anlamında

hadi git başka yerde oyna.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    bir kelimenin tek anlamını bilip de ahkam kesmek böyle oluyor demek ki.

Burada grip fiil olarak alınır, anlamı da 'kavrama'dır. ex: Tire is loosing the grip during breaking.
    isim olarak nasıl kullanılır; ex: i'm holding the grip of hammer.
    burada da isim olarak kullandık, yani 'sap','tutacak yer' anlamında

hadi git başka yerde oyna.
    Fren süspansiyon bitti gitti, bana laf yetiştirmeye döndü mesele. E içerisi boş olunca n'olsun? Peki oradan devam edelim:

1. loosing degil, losing olacak
    2. "Losing the grip" denmez, "losing grip" denir, "the" kullanılmaz.
    3. "Loosing grip" aynı zamanda bambaşka anlamı olan bir deyimdir.

Ama iyi yönden bakalım, bilmediğini bilmemek bir yana, hayatının çoğunu Amerika'da geçirmiş insana İngilizce öğretmeye kalkacak kadar habersiz olmak da bir açıdan başarı sayılabilir. İyi sürüşler

Fren süspansiyon bitti gitti, bana laf yetiştirmeye döndü mesele. E içerisi boş olunca n'olsun? Peki oradan devam edelim:

1. loosing degil, losing olacak
    2. "Losing the grip" denmez, "losing grip" denir, "the" kullanılmaz.
    3. "Loosing grip" aynı zamanda bambaşka anlamı olan bir deyimdir.

Ama iyi yönden bakalım, bilmediğini bilmemek bir yana, hayatının çoğunu Amerika'da geçirmiş insana İngilizce öğretmeye kalkacak kadar habersiz olmak da bir açıdan başarı sayılabilir. İyi sürüşler
    yaw he he, tamam hadi aferim sana abisi başka yerde oyna

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    yaw he he, tamam hadi aferim sana abisi başka yerde oyna
    Aman dikkatli sürün. Kritik anlarda yanlış kararlar verecek bir yapınız var sanki. Sizin gibi değerli üyeleri kaybetmek istemeyiz. Eğlence de lazım hayatta.

Aman dikkatli sürün. Kritik anlarda yanlış kararlar verecek bir yapınız var sanki. Sizin gibi değerli üyeleri kaybetmek istemeyiz. Eğlence de lazım hayatta.
    OO şimdi de karakter analizi olayına el atılmış. başka yerde oyna dedik, ısrarla neden yazıyor diyorum ben de.
    tamam abicim senin dediğin gibi, sen biliyorsun bu işleri. hadi yazma artık.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    OO şimdi de karakter analizi olayına el atılmış. başka yerde oyna dedik, ısrarla neden yazıyor diyorum ben de.
    tamam abicim senin dediğin gibi, sen biliyorsun bu işleri. hadi yazma artık.
    Ortalıkta çok analizi yapılacak bir malzeme yok ama daha iyi hissettiriyosa öyle düşünmenizde bir sakınca yok tabii ki

REKLAM ALANI
6. sayfa BirinciBirinci ... 4567 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler