Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motosiklette Yanlara Sarkma Tekniği

Motovento
    REKLAM ALANI
    alfawings - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Tiger 1050 SE
    MOTOSİKLETTE YANLARA SARKMAK…

Yarışlara katılmamış ve pistlerde yeterince tecrübesi olmayan sürücüler motosikletle viraj alırken sarkmanın gösteriş ve enerji israfı olduğunu düşünebilirler. Ancak tecrübeli yarışçılara sorarsanız bunun dönüşü geliştiren önemli bir teknik olduğunu söyleyeceklerdir. Sarkmak yerine motorla birlikte yatabilirsiniz tabi ama bu durumda motoru daha yüksek hızda tutup daha fazla yatırmanız gerekecek tabi buda sizi viraj çıkışında zorlayacaktır. Sarkmanın avantajları özetle şu şekilde sıralanabilir.

1. Dönüşü daha dar bir açıyla, motoru daha dik tutarak ve daha az lastik yüzeyi (yanaklara kadar gitmeden) ile yapabilirsiniz.
    2. Yanakları kullandığınızda daha hızlı gitmek zorundasınızdır çünkü lastiklerin yere temas ettiği alan azalır.
    3. Şayet bu teknikle motorunuzu yanaklara kadar yatırmak isterseniz, didona yük bindirmeden ve daha rahat bir şekilde yapabilirsiniz.
    4. Dizinizi yere dokundurma şansını verir.

Sarkma hareketini yapmanın temel teknikleri şöyle sıralayabiliriz:

1. Ayaklarınızın ayası pedallara basıyor olmalıdır.
    2. Seleden hafifçe kalkıp bir taraftan diğer tarafa sarkabilmelisiniz. Kalçanızı seleye sürterek değil hafifçe kaldırılıp yapılması gereken bir harekettir.
    3. Sarktığınız tarafın aksi yönündeki bacağınız yakıt tankına tutunacak ve o ayağınız pedaldan kalkmayacak. Yakıt tanklarının dizaynları buna göredir.
    4. Yeterince sarktığınızda aksi yöndeki dirseğinizle de tanka tutunun. Bu hem motoru aşağı çekmenize hem de sizin motor üstünde kalmanızı sağlar.

Şimdi nereden başlayalım…:

Dönüşlerde ağırlık aktarmanın faydalı olduğunu anladığınızı varsayarak nasıl başlayacağınıza bir bakalım:

Alt bedenin hareketi(bacaklar ve kalçalar) seleden bir kalkış, motordan uzaklaşma gibi değil ancak bir dönüş hareketi gibi olmalıdır. Tankın etrafında yapılan bir kıvrak kalça kıvırmasıdır. Kalça ve bacaklarınızın dönüş yönünde döndürülmesidir öyle ki dönüş tarafındaki diziniz öne doğru (tanktan ayrılmadan) ileri uzayacak diğer bacak ise üst kısmıyla sıkıca tanka tutunacaktır. Kadınların bu hareketi çok daha kolay yapabilmesi normaldir. Ancak burada tutunan bacağın kuvveti de erkekleri yeniden eşit duruma getirir. Özetlersek sağa dönüşlerde sağ bacak ileri sol bacakla tanka tutunma, sola dönüşlerde sol bacak ileri sağ bacakla tanka tutunma. Ayaklar pedallara ayalarla(parmakların ayağa bağlı olduğu kısımdan geriye olan bombeli bölüm) basılı olacak. Pedallardan ayak temaslarının kesilmemesi gerekmektedir.

Omuzlarınızda yönünüze dönük olacak adeta dönüş tarafındaki aynayı öpmek ister gibi size yol gösterir şekilde olmalıdır.. Baş ve göğsünüzün ağırlık merkezi yakıt tankının üzerinde değil dönüş yönünde ileride bileğinizin üzerinde olacaktır. Tüm bunlar alt bedeninizin yaptığı dönüş hareketiyle birlikte olurken kollarınız ve ellerinizde yük olmamalıdır. Tüm vücut ağırlığınızın yükü karnınızda, bacaklarınızda ve sırt adalelerinizde olmalıdır. Gözleriniz mümkün olduğunca ileri bakmalıdır. Gözlerinizin baktığı yere gidersiniz eğer yanlış bir yere bakışlarınızı kitlerseniz oraya yönlenirsiniz öyleyse gittiğiniz yere kilitlenmeyin gitmeniz gereken yere bakın. Hem piste hem de ileri bakın, sizi çıkışa götürecek referans noktalarını seçin. Başınızı gözlerinizle birlikte çevirin ancak gözlerinizin ufuk hattı ile olabildiğince paralel olmasına da dikkat ediniz. 176cm den kısa sürücüler profillerini olabildiğince alçak tutmalıdırlar. Aksi takdirde dış taraftaki ayaklarını pedal üzerinde tutmaları zorlaşır.

Bu aşamadan sonra bacağınızı yatış açınızı ölçen bir birim olarak kullanmak isterseniz topuktan ayağınızı yükselterek(aya teması kesilmeden) yüzünüzün saat 12 istikametinde olduğunu farz ederek dizinizi sağ dönüşlerde saat üç sol dönüşlere saat dokuz istikametinde çeviriniz. Tabi bunlara ilaveten hat seçme, gaz, fren ve debriyajın kullanılması ile de ilgili teknikler vardır. Tüm bunlar ancak tecrübeli bir eğitmence kurslarda öğrenilebilir ve zamanla egzersiz yaparak geliştirilir.

Dirseklerinizi kapalı ve yere paralel gibi ve aşağıda tutun. Bu şekilde kollarınıza yük daha az biner. Ayrıca vücut ağırlığınız daha öne gelir ve göğsünüz daha aşağıya eğilmiş olur. Gidonu en etkili kullanabilme pozisyonu budur. Elcikleri itmek adeta doğal bir eğimle olur. Kollarınız çatallarla adeta düşey bir durumdadır.

Uyarı.:Bu teknik trafiğe açık yollarda uygulanırken herhangi bir sekme yada sarsıntıya sebep olacak bir çukur veya engebenin düşmek demek olduğu unutulmamalıdır.
    karacabeg, Atalante ve U.Can bunu beğendiler.
    Karanlığa küfür edeceğinize kalkıp bir mum yakın. Konfiçyüs.
    alfamotosiklet.blogspot.com

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    sereye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '08 Burgman 400 Siyah
    Bir çok sitede bir çok paylaşımlarınızı ilgi ile takip ediyor, uzun olanları dahi okumaya gayret ediyor, esenlikler diliyorum.
    Sezai Rahmi YILDIRIM / Düzce / 1959 / T.Öğretmen

heyferhatbey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha ybr 125 (2006)
    Paylaşım için teşekkürler
    [CENTER][B]YoLLarda BuLurum Seni...[/B][/CENTER]

bypro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 125 kt, bordo
    Emeğine sağlık, Thanks.......

İHTİYAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKI GS-500 E
    Hocam bizlere aktardığınız değerli bilgileri yakından takip ediyorum,teşekkürler.
    Haydi hükümeti yıkalım yerine AVM yapalım.

SeRHaTeKiNci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco (Satılık)
    teşekkürler. gerçekten işe yarayacak bilgiler.
    Gidersen Öyle Bir Gitmelisin ki;
    Ayrılıklar Bile Seninle Gurur Duymalı..

GorkeM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uyarı.:Bu teknik trafiğe açık yollarda uygulanırken herhangi bir sekme yada sarsıntıya sebep olacak bir çukur veya engebenin düşmek demek olduğu unutulmamalıdır.

Hatırlatmak isterim... Bu yazıyı okuyan herkes bunu denemeye çalışacaktır....
    Sj's bunu beğendi.
    Forum Kuralları◄ ►Moto Aktuel◄ ►Türk Dil Kurumu
    Herkes düşüncelerinde yanılabilir. Ama aptallar bir türlü yanıldıklarını anlayamazlar. Cicero

alfawings - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Tiger 1050 SE
    Alıntı GorkeM adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Hatırlatmak isterim... Bu yazıyı okuyan herkes bunu denemeye çalışacaktır....
    O zaman motogp yide insanların seyretmemesi lazım. Merak etmeyin herkes akıllıdır.
    Karanlığa küfür edeceğinize kalkıp bir mum yakın. Konfiçyüs.
    alfamotosiklet.blogspot.com

Carcharoth - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha FZ6 Fazer
    Güzel bilgiler paylaşım için teşekkürler.
    Okan ACAR

Motosikleti
    Yamaha YZF R6
    Eski bi konuyu horatiyorum ama bence faydali bi paylasim

Motosikleti
    yamaha rx 115 , MZ 251 , MZ 301
    şekildeki gibi sarkarak motora kontra vermek daha kolay oluyor ben kontrayı bir çok kez denedim sarkmadan yapamadım artık her virajda sarkıyorum gerçekten çok farkı var. ve en güzel dönüş tekniği bence. burada ki bilgilerde çok yararlı

Motoru daha az yatirarak nasil ayni viraji ayni hizda alicak sarkarak? Sacma geldi

RoofRoof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DRZ400SM
    Alıntı velizrsln adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motoru daha az yatirarak nasil ayni viraji ayni hizda alicak sarkarak? Sacma geldi
    Yer çekimi merkeziyle alakalı.

Alıntı velizrsln adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sanıldığının aksine dik motor yatık olandan daha hızlı gider. Yatış açısı arttıkça motor yavaşlar yarışçı az yavaşlamak ya da hızı sabit tutmak için daha çok çaba harcar. Bir virajı gerekli olan yatış açısından daha fazla yatış açısıyla dönerseniz viraj giriş hızınıza göre daha fazla yavaşlarsınız. Bir virajı gerekli olan yatış açısından ne kadar daha dik dönerseniz toplam viraj hızınız daha yatık olana göre daha yüksek olur. Gereksiz fazla yatış açıları hız ve zaman kaybettirir. Çünkü gazı açmak için motoru dikleştirmek zorundasınız. Dikleştirmeden gaz açılırsa arka teker kayar ve motor sizi üzerinden bile atabilir.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı mzhastası adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    şekildeki gibi sarkarak motora kontra vermek daha kolay oluyor ben kontrayı bir çok kez denedim sarkmadan yapamadım artık her virajda sarkıyorum gerçekten çok farkı var. ve en güzel dönüş tekniği bence. burada ki bilgilerde çok yararlı
    Kıçınızı yerinden oynatmadan rahat viraj alamıyorsanız tekniğinizde ciddi bir eksiklik olmalı. Eğitim alın bence.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:52 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:36 ----------

Alıntı alfawings adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yanakları kullandığınızda daha hızlı gitmek zorundasınızdır çünkü lastiklerin yere temas ettiği alan azalır.
    Motor yattıkça lastigin yolla yüzeyi artar:

Azaldığı an, artık lastigin yüzeyinin bittiği andır. Kim yolda yüksek hızda motosikleti 55 dereceden fazla yatırma ihtiyacı hissediyor?

Alıntı alfawings adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sürücüler motosikletle viraj alırken sarkmanın gösteriş ve enerji israfı olduğunu düşünebilirler.
    Aynen öyle. Enerji kaybı falan değil, komple özenti ve gösteriş. Daha viraj almayı beceremeyen insanların motosiklet üzerinde kıçını sarkitmaya çalışmasının başka bir açıklaması yok çünkü.

Bundan önce öğrenilmesi, çalışılması, pekiştirilmesi gereken çok şey var: Viraj çizgisi, gaz kontrolü, yatış noktası ve hızı gibi. Bunları çok iyi yapmadan kıç sarkıtma anlamsız, belki tehlikeli.
    SuleymanE bunu beğendi.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Ağırlık merkezi ve merkezkaç kuvveti ile ilgili bir durum.

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Hasmet beye katılıyorum. Motosiklette sarkma tekniğini normal kullanımda gereksiz buluyorum. Pist yarışları ve çok yüksek tempolu sürüşlerde SS motorlarda 1 tık daha hızlı viraja girmek için gerekli olabilir ancak normal yol sürüşlerinde gerçekten ihtiyaç yok.

Bu tekniği aynı süper moto sürücülerinin viraj alırken ayaklarını ön lastik hizasına ve yere doğru uzatmaları tekniği gibi ekstrem buluyorum. İhtiyaç anında çok faydalı ve gerekli olabilir ancak gerçekten bu tekniği kullanacak limitlerde mi sürüyorsunuz?

Bakınız bahsettiğim süper moto tekniği:

Motorun üzerinden hiç sarkmadan iyi bir kontra ile uygun hız-yol-lastik kombinasyonuyla çok rahat şekilde motorunuzu 45 dereceye kadar zaten yatırabilirsiniz.

Örnek Bakınız:

Yani uzun lafın kısası şova hiç gerek yok, kontrayla da efendi gibi güzel viraj alırsınız, sarkmak falan işin çoook ileriki noktası

Herkese kazasız sürüşler dilerim.

sonuçta motoru döndüren şey lastiğin kavisli olması yani kısa kavisa girdiğinde o tarafa dönüyor sen istersen motordan atla motorun yatış açısı aynıysa gene aynı performansda & çizgide döner yani ben böyle düşünüyorum, motordan sarkmanın pegleri yere sürtüp ortadanda kaymamak için destek almak olduğunu düşünürdüm

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler