Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Kamusal anonslar. Ve motosiklet / Alpaslan Apak

Motovento
    REKLAM ALANI
    admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Dünyada en fazla TV izleyen toplumlardan biri ya da çok az okuyan bir millet olduğumuz için, halkımıza verilmek istenen ne varsa görsel olan yol tercih ediliyor.

Bakıyorsunuz reklamların ardından sigarayla ilgili bir kısa film geliyor. Aile büyüğünün sigarayı bırakmasındaki memnuniyet işlenmiş.

Bir başka kısa metrajda, alışveriş fişimizi mutlaka almamız gerektiği, örneklerle anlatılıyor.

Kalp sağlığı, tüketici hakları ve daha nice vatandaşın bilmesi gereken konular kısa filmler halinde ekranda bütün kanallarda dönüp duruyor.

Oysa bu konular için akademik ve bilimsel onlarca araştırma yazıları, yayınları var. Kimse açıp okumuyor. Ne zaman TV’de görürse, o zaman ilgisini çekiyor.

Eğitim sadece izlemekle, uygulamakla tamam olmuyor. Pratik ve teori her zaman bir arada gider. Önce bilgiyi alırsın, sonra uygulamaya geçersin. Zamanla bu tecrübeye dönüşür.

Trafikle ilgili emniyet teşkilatının, devlet birimlerinin onlarca eğitim filmi ve yayınları var. Ama yılların kaza grafiklerine baktığınızda maalesef sevindirici sonuçlar göremiyoruz.

Okumayı sevmeyen, kurallara karşı çıkmayı kahramanlık sayan zihniyetlere nasıl bir yolla bilinç verilecek?

Kamusal alanda her birim bu konuda üzerine düşen çalışmaları yapıyor. Eğitim panelleri, toplantılar, etkinlik haftaları, vatandaşın dikkatini çekmeye yetmiyor. Ama TV’deki dizi ve kadın programları en ince detayına kadar kafalara kazınıyor. Çünkü vatandaşa verilmek istenen şey, görsel olarak hafızalara isteseler de istemeseler de aktarılıyor.

Televizyonun gücü göz ardı edilemez. O halde bu görsel ağırlıklı eğitim sistemini çok kanallı ülkemizin her bölgesinde yayın yapan ulusal ve yerel TV kanallarından daha sıklıkla göz önüne getirmek.

Geçtiğimiz hafta, “Sessizce” programında Cengiz Kurtoğlu motosiklet kullananlara mutlaka kask takmalarını tavsiye etti. Sonraki günlerde ekrana gelen Neşe-i Muhabbet programında sanatçı Bekir Ünlüataer trafikle ilgili güvenli sürüş önerilerine yer verdi. TRT-MÜZİK kanalında bilinçli trafik eğitimleriyle güzel şeyler yapılıyor.

Bu gibi sevilen sanatçılardan ve popüler ağızlardan, uyarıcı ve bilgilendirici tavsiyelerin en çok izlenen programlarda daha sıklıkla yer alması bazı olumsuzlukları azaltacağına inanıyorum, bu konuda TRT’nin diğer kanallara da örnek olması dileğimizle…

Motosikletli Yaşam - Alpaslan Apak - Motorcuların HULK abisi..
    Kaynak: Milliyet Akdeniz
    mehmetenis, Ertugyigit, efizikci ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    OnurTr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kitle iletişim araçları ne zaman "paraya" insandan daha az değer verirse...belki o zaman o reklamlara ayırdıkları dakikalardan bir kaçını feda edip bizleri düşünerek kamu spotlarına yer verirler...
    Ertugyigit ve cennetkizi bunu beğendiler.
    ...Bir acaip Mühendis.....3 aşağı 5 yukarı yok...1 aşağı...2..3..4..5..6 yukarı

Motosikleti
    Kawasaki Z250 Sl (yeşil)
    Televizyon bağımlısı olan toplumlar cehalete mahkumdur.

Umarım böyle bir proje olur ve insanlarımız görür, bilgilenir.

ozrace - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    = Kawasaki KLE 500
    bencede motosikletlerle kamu spotu yapılması lazım.
    diğerlerinin gösterilmesine gelince;fişini al der tabi vergi alacak,sigarayı bırak der tabi,ilacını getiren başbakanın oğlunun ortak olduğu şirket ve bunun gibi senaryolar.yani işin ucunda çıkarları olmasa onuda göstermezlerya...

motorcu48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    İNAZUMA keyfiii :DD
    Motosikletler icinde bu tur seyler yapildi ancak bunlrla olmaz ulkemizde denetim yok

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler