Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

2 teker tutkunlarının başucu kitapları / Alpaslan Apak

Motovento
    REKLAM ALANI
    admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Genellikle motosiklete ilgimiz en yakın çevremizdeki kişilere olan özenmemizle başlar. Onların gezip dolaşıp anlattıkları ne varsa motosiklet üzerine, bizleri birer sürücü adayı olarak hayal dünyasına sürükler. Hemen bir motosiklet bulup, gönlümüzü, ruhumuzu yollara çıkarmak, rüzgâra salmak isteriz.

Örnek aldığımız kişilerin motosiklet konusunda ne kadar bilgi ve tecrübe sahibi oldukları hiçbir zaman aklımıza gelmez. Oysa motosiklet sürmek ne bisiklet, ne de otomobil sürmeye benzemez. Ayrı bir klâsı ve eğitimi vardır. Son zamanlarda bu konuya hassasiyet gösteren çok fazla kulüp, dernek ve motosiklet grupları oluşmaya başladı. Hatta kendi oluşturdukları grupların dışında ortak etkinliklerde bir araya gelip, motosiklet üzerine seminerler, brifingler ve teorik anlamda küçük çaplı eğitimler bile düzenlemeye başladılar. Bu fikir ve gayret içinde olan bütün motosiklet toplaşmalarını saygıyla ve takdirle karşılıyorum. Alkışlanacak ve örnek alınacak etkinliklere imza attıkları için.

Bu güzel ülkemin belli başlı büyük şehirlerinde bu gibi etkinliklere sıkça rastlıyoruz. Sanal âlemdeki paylaşımlardan organize olup, sadece yol yapmak gezmek için değil, bilgilenme ve bilinçlenme amacıyla da bir araya gelebiliyorlar. Daha küçük yerleşim yerlerinde benzer girişimlerde bulunmak zor, olanaksız değil ama zor!

Fuar ve festivaller dışında teorik anlamda bilgi paylaşımı yapılan çok katılımlı motosiklet etkinlikleri bulmak kolay değil. Şimdi bu şartlar altında bulunan daha küçük yerleşimlerde yaşayan motosiklet tutkunu dostlarıma, aradaki fırsat eşitliğini dengelemek için birkaç eğitim içerikli kitap tavsiyesinde bulunmak istiyorum.

MOTOSİKLET ÜZERİNE YAYINLAR

Benim de ehliyet almak için hazırlandığım sıralarda büyük keyifle okuyup, motosiklete binince de fazlasıyla faydasını gördüğüm; bütün motosiklet sürücülerinin DD ağabeyi Reşat Arbaş’ın Motosiklet Teorisi’ni tavsiye ediyorum. Türk motosiklet camiası kendi içinden bir yazarla, tercüme eserler bir yana, ilk Türkçe kaynağa kavuşmuş oluyor.

Yine Honda Sürüş Akademisi eğitmenlerinden Çağrı Şıkım hocamızın güzel bir eseri var; Motosiklete Dair. Ben de 2006 senesinde Çağrı hocamızın eğitiminde bulunmuştum. Bu kitap motosiklet kültürünün benimsenmesi ve yayılması amacıyla yazıldı. Kitapta motosiklet kullanımıyla ilgili çok genel başlangıç bilgilerinin yanı sıra, ileri düzey kullanıcıların ilgisini çekebilecek sürüş teknik bilgileri ve her düzey kullanıcının bilmesi gereken pek çok teknik noktaya değiniyor.

Başka bir örnek vermek gerekirse; Motosiklet Yol Sanatı adlı kitap İngiliz Motosikletli Polis Teşkilatının resmi eğitim kitabı olup, OMM tarafından Türkçeye çevrilmiştir. Sürüşümüzü daha güvenli, dolayısıyla daha keyifli hale getirmek için motosikleti nasıl kullanacağınızı, yol ve iklim şartlarına göre nasıl tedbir alacağımızı çeşitli örneklerle açıklayan kitap, her motosiklet sürücüsünün başucunda bulunması gereken önemli bir eser.

Eğitim amaçlı yayınların yanında gezi içerikli motosiklet üzerine kitapları da saymak mümkün. Bir başka motosiklet sevdalısı dostumuz Ayhan Karaer’in içinden geldiği gibi kaleme aldığı güzel bir eser; Motosikletsiz Asla. Genel olarak 90 günlük bir motosiklet seyahatini anlatan bu kitapta motor sevdasının nasıl başladığını, motosiklet kullanmanın yaşı olmadığını, alınması gereken önlemler ve en önemlisi ne kadar keyifli bir araç olduğu yansıtılmış.

Motosiklet Hayattır adlı gezi kitabı da yine motoruyla yollarda turlayan Murat Z. Özbilge arkadaşımızın, bu işe sevdalanan diğer motosiklet heveslisi arkadaşlar için ortaya koyduğu bir eser.

Daha geniş coğrafyaları içeren İki Teker Öyküleri ise Turgay Avcı tarafında grup gezileri ve gezilen yerlerdeki dağları, taşları, yolları iki teker üzerinde olmanın verdiği farklı bakış açısıyla kendi hikâyesini anlatıyor.

Motosiklete üzerine çok fazla eser örnek verebiliriz. Bizler iki teker sevdalısı olarak bu yayınlardan edindiğimiz bilgi ve tecrübeyle, daha düzenli ve keyifli yolculuklar yapmak için çabalamalıyız. Unutmayın, akan bir trafikte en fazla beğenileri toplayan araç, trafik kurallarına uyan ve sürücüsü de güvenlik donanımını tam olarak giymiş bir motosiklettir. Hiçbir araçta, motosiklet ve sürücüsü kadar karizmatik bir bütünlük göremezsiniz.

Şansınız, farınız ve yolunuz açık, karizmanız yerinde olsun!

Motosikletli Yaşam - Alpaslan Apak - Motorcuların HULK abisi..
    Kaynak: Milliyet Akdeniz
    ilkervirlan, dionysos06, cenkito ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ilkervirlan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TVS Apache RTR 150 (2012)
    Çok teşekkürler. En kısa zamanda edinmeye çalışacağım.

motorsiklet teorisi çok güzel bir kitap diğerlerinide en kısa zaman da temin etmeye çalışacağım çok teşekkürler.

Pain - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 1000 RR
    Motosiklet kullanmaya başladıktan 3000 km sonra Motosiklet Teorisini okudum ve kitabı okuduktan sonra ki ilk sürüşümde virajlarda gidişim tamamen değişti.Kesinlikle tavsiye ediyorum.
    cbr1100 xx bunu beğendi.

cbr1100 xx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ HAYABUSA 2021 BLACK EDİTİON
    Arkadaşlar teori ve pratik eşzamanlı olmalıdır ...

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:25 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:23 ----------

kontra tekniği ile ilgili bir video var youtube da izlemiştik bence çok faydalı ...

cenkito - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MONDİAL X-TREME MAXX 200
    bu kitaplara nasıl ulasabiliriz, varmı bildiğiniz link, kitapcı vs ?

Motosikleti
    Xciting25Ori - SYM WOLF - Xmax400 - NC750D integra
    Sahafium.com'da var, diğer birçok sitede tükenmiş. PDF olarak var nette ama çok özeti sanırım.
    cenkito bunu beğendi.

Motosikleti
    Kawasaki Ninja250r
    istanbulda motosiklet teorisi kitabı olup da acemi bir kardeşi olan benimle paylaşabilirse çok sevinirim. okuduktan sonra geri iade edebilirim

cenkito - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MONDİAL X-TREME MAXX 200
    Alıntı Evrenalpar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sahafium.com'da var, diğer birçok sitede tükenmiş. PDF olarak var nette ama çok özeti sanırım.
    orada da sadece motosiklet teorisi var
    Adım CEM
    MOTOSİKLET = ÖZGÜRLÜK
    Motora ölmek için değil, Yaşamdan daha fazla zevk almak için binmeliyiz

ectuna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Versys 650 (İnazuma-YBR125-Honda Ps150i-H.Kinetix)
    Arkadaşlar ne kadar pahalı
    idefixden e book olarak alayım dedim. 2 denemede de alamadım.
    kredi kartından çekmiş ama adamalar. parayı geri de vermiyorlar.
    10 kağıt gitti çöpe

kitapların kendi 25 tl civarı.
    Bunları almış okumuş arkadaşlar paylaşır mı? okuduktan sonra geri yollarım?

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:04 ----------

Arkadaşlar nette şu linki buldum ve pdf i indirdim.
    ücretsiz mi paylaşılıyor yoksa telif olayı pas mı geçilmiş bilmiyorum
    ama prensip olarak bilginin ücretsiz, fiysebilillah paylaşılması gerektiğine inandığım için bu linki paylaşıyorum.
    Admin arkadaşlar sakınca görüyorsa lütfen bu mesajı silsin:

Motosiklet-surus-teknikleri-pdf-linki
    cenkito bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler